drukuj

Śpiewać każdy może - bożonarodzeniowe kolędy

Kolędy

Fot. CARTEZIS

Kolęda pierwotnie była radosną pieśnią noworoczną, współcześnie przyjęła formę pieśni bożonarodzeniowej. Czy w dzisiejszych czasach praktykujemy śpiew kolęd w naszych domach?

Pamiętam świetą Bożego Narodzenia, które obchodziliśmy z rodziną jeszcze za czasu mojego dzieciństwa. Moi bliscy zbierali się w jadalni, ja natomiast zasiadałam do pianina i wygrywałam znane bożonarodzeniowe kolędy. Z pamięci. Przyznam, że niechętnie zasiadałam do pianina, a to z powodu, że każdy patrzył na mnie, co powodawało u mnie lekką tremę. Prawie wszyscy śpiewali. Wszyscy, oprócz taty, który poruszał jedynie ustami. Cóż, poprostu nie potrafił śpiewać.

Z kolejnymi świętami tradycja śpiewania kolęd ograniczała się do wspólnego siedzenia przy stole i słuchania ich jedynie w telewizji. Muszę stwierdzić z przykrością, iż niestety tradycja ta u nas wygasła, a kolędy śpiewają nieliczni, przeważnie starsi członkowie rodziny.

Zastanawiam się, jak to jest w innych domach? Zapraszam zatem do wymiany swoich doświadczeń z tradycją, jaką jest śpiewanie kolęd. Myślę, że warto pielęgnować tego typu tradycje, jak również inne tradycje świąteczne. Bo przecież święta spędzone w miłej, rodzinnej atmosferze są bezcenne.

Zdjęcia

  • Kolędy
Sztuka filmowa nie zna granic. Galaktyka Art to fundacja artystyczna z Gorzowa Wlkp. o ogólnopolskim zasięgu działania. Film, animacja więcej »
CARTEZIS
Autor:CARTEZIS

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
Danuta32
Danuta32 śr., 2010-12-01 11:58

Na Boże Narodzenie jadę z

Na Boże Narodzenie jadę z rodziną do mojego domu rodzinnego. My śpiewamy kolędy ale dzieci robią to przy stole nie chętnie.

Mieszkam w Gorzowie piąty rok. Pozdrawiam Danuta
AndrzejJ
AndrzejJ śr., 2010-12-01 12:21

Słuchamy kolęd z płyt.

Słuchamy kolęd z płyt.

Pozdrawiam

Andrzej
camp21
camp21 śr., 2010-12-01 12:28

<>

Mówią że poczęcie Chrystusa to było pierwsze inwitro w historii świata.
Coś w tym musi być.

Oles
Oles śr., 2010-12-01 13:23

Panie camp21,pan nie odpuści

@camp21:

Panie camp21,pan nie odpuści nigdzie i nikomu?

Gdzie podział się szacunek i tolerancja?

---Widzisz w moim poście błąd ortograficzny? Zgłoś naruszenie regulaminu redaktorowi dyżurnemu ----
Czed
Czed śr., 2010-12-01 13:52

Czy to jest strona katolicka?

Czy to jest strona katolicka?

-------------------------------------------------------------------------------------------------- "prawie wszystkie mądre tezy mają dla równowagi równie mądre antytezy" BAŚKO! PRZEGRAŁAŚ!
andżelika
andżelika śr., 2010-12-01 14:11

Zgodzę się, iż tradycję

Zgodzę się, iż tradycję pielęgnować trzeba, ale cóż, w wielu domach kolędy lecą z płyty, lub słyszy się je jedynie w centrum handlowym:( Mnie osobiście kolędy bardzo nastrajają i tworzą niesamowitą atmosferę, stąd w moim domu rozbrzmiewają głośno i radośnie:)

alik
alik śr., 2010-12-01 15:42

Szczera prawda, że śpiewać

Szczera prawda, że śpiewać każdy może, lecz nie każdy może to wytrzymać :)))) Nie słyszała pani mojego szwagra :))) To dopiero bolesne doznanie.

Stern
Stern śr., 2010-12-01 16:09

Bardzo podobaja mi sie spiewy

Bardzo podobaja mi sie spiewy w cerkwiach. Sam nie spiewam, nawet nie probuje, ale sluchac lubie jak spiewa koledy "Arka Noego" - specjalnie kupilem ich plyte z koledami.

Pozdrawiam - Jurek
alik
alik śr., 2010-12-01 16:24

Panie Stern ,ja też kupiłem

Panie Stern ,ja też kupiłem ich płytę z kolegami i słuchamy jej bez przerwy, od wigilii do Nowego Roku. Jest super. Czasem nawet sobie razem pośpiewamy. Choć pośpiewamy to chyba zbyt szumnie powiedziane. :))))

Stern
Stern śr., 2010-12-01 21:33

Umowmy sie ze w wigilie o

@alik:

Umowmy sie ze w wigilie o 17.00 wlaczymy plyte Arki Noego i bedziemy spiewac. Chociaz dzieli nas 500 km to spiewajac bedziemy sie czuc jakbysmy byli razem.

Pozdrawiam

Pozdrawiam - Jurek
Kasia76
Kasia76 śr., 2010-12-01 16:48

Od lat dziecinnych nie

Od lat dziecinnych nie śpiewamy przy stole wigilijnym.Kiedy żyła babcia wtedy kolęda przy stole była obowiązkowa. Na przykład pierwszą śpiewaliśmy po opłatku a między daniami śpiewaliśmy inne. Babcia wiodła prym. Przestaliśmy śpiewać automatycznie z marszu gdy babcia umarła. Kiedy jemy wieczerzę wigilijną w tle gra cicho płyta CD z kolędami Natalii Kukulskiej, którą lubimy.

Kasia
Perelka
Perelka śr., 2010-12-01 17:08

Uwielbiam śpiewać kolędy. Mój

Uwielbiam śpiewać kolędy. Mój mąż mi wtóruje a dorosłe dzieci gdy przyjeżdżają na święta włączają się do śpiewu. U nas jest inaczej niż pisze panii Kasia 76. U nas w domu kolędy śpiewać zaczynamy po wigilii i rozdaniu podarków.--Pozdrawiam

E. Zając
Turkus
Turkus śr., 2010-12-01 18:42

Kocham polskie kolendy.

Polskie koledy ukajaja moje nerwy i dlatego ja je podspiewuje w swieta. O glosnym spiewaniu nie ma mowy poniewaz glosu i sluchu nie mam. Rodzice i rodzina nie spiewa. Nie mamy tego w zwyczaju chociaz swieta spedzamy w Polsce to na dlugo przed nimi wlaczam w domu w Berlinie plyte z kolendami i czuje sie jakbym byla w domu u mamy i taty. Lubie "Lulaj ze Jezusie", "Przybiezeli do Betlejem" i " Bog sie rodzi" ta najbardziej jest zywa, glosna i radosna

Anna i Robert z Berlina - pozdrawiamy !
alik
alik śr., 2010-12-01 18:52

Ta kolęda należy do moich ulubionych

Oj, maluski, maluski, maluski, jako rękawicka
Alboli tyz jakoby, jakoby kawałecek smycka.

Ref.
Śpiewajcie i grajcie mu
małemu, małemu

Cy nie lepiej by tobie, by Tobie siedzieć było w niebie
Wsak Twój Tatuś kochany, kochany nie wyganiał Ciebie.

Tam wciornaska wygoda, wygoda, a tu bieda wsędzie,
Ta Ci teraz dokuca, dokuca, ta i potem będzie.

Tam Ty miałeś pościółkę, pościółkę i mietkie piernatki,
Tu na to Twej nie stanie, nie stanie ubozuchnej Matki.

Tam kukiołki jadałeś, jadałeś z carnuską i miodem,
Tu się tylko zasilać, zasilać musis samym głodem.

Tam pijałeś ceć jakie, ceć jakie słodkie małmazyje,
Tu się Twoja gębusia, gębusia łez gorskich napije.

Tam Ci zawse słuzyły, słuzyły prześlicne janioły,
A tu lezys sam jeden, sam jeden jako palec goły.

Hej, co się więc takiego, takiego Tobie, Panie stało,
Ześ się na ten kiepski świat, kiepski świat przychodzić zachciało

Perelka
Perelka śr., 2010-12-01 18:57
Ben
Ben śr., 2010-12-01 20:10

Jak na "lotny" temat to

Jak na "lotny" temat to komentarzy jak na lekarstwo.

Do sedna - nie śpiewam w domu. Śpiewam w kościele.

Tradycja śpiewania kolęd jest piękna. Podtrzymują ją nieliczni i obawiam się, że za x lat zwyczaj śpiewania kolęd w domach zniknie.

Pozdrawiam

Wiktor
Wiktor czw., 2010-12-02 08:11

Oprócz tradycyjnych kolęd

Oprócz tradycyjnych kolęd lubię słuchać piosenki świąteczne - "Jest taki dzień" ( Czerwone Gitary) albo "Last Christmas" ( Wham).

Nie śpiewam głośno z szacunku do najbliższych. Nie chcę ich katować

Pozdrawiam

Onaletlla
Onaletlla czw., 2010-12-02 11:22

Piękny zwyczaj

Uwielbiam śpiewać kolędy . Na kilka dni przed wigilia śpewam kolędy całe gardło,a że głosu nie mam za grosz to współczuje sąsiadom, którzy muszą mnie słuchać.