drukuj

Składniki chemiczne i działanie dopalaczy.

fot. Archiwum

Fot. redakcja

Grupą najbardziej narażoną na dostęp do tych środków i niebezpieczne używanie ich jest młodzież w wieku od 15 do 25 lat, która nie boi się eksperymentować z nowymi środkami psychoaktywnymi.

Właściwie nie istnieje naukowe wytłumaczenie terminu „dopalacze". Mianem tym określa się grupę różnych substancji o działaniu psychoaktywnym, które nie znajdują się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Sprzedawane są w tzw. funshopach, które oferują całą gamę produktów związanych z używkami, od literatury, przez akcesoria, aż po różne substancje pochodzenia naturalnego i syntetycznego. W asortymencie sieci sklepów „dopalacze.com" znajdują się zioła i tzw. „party pills" o działaniu stymulującym, relaksującym, psychodelicznym i halucynogennym.

Liczba wiarygodnych badań i analiz dotyczących tego typu substancji jest bardzo ograniczona.
Przedstawiam państwu kilka substancji wchodzących w skad dopalaczy .

Szałwia wieszcza – Salvia divinorum-Ekstrakty i susze z tej występującej w stanie naturalnym w Meksyku rośliny znajdują się w ofercie sklepów z dopalaczami. Głównym jej alkaloidem, czyli składnikiem aktywnym jest salvinorin A. Efekty działania szałwii wieszczej na organizm różnią się w zależności od indywidualnych cech organizmu, nastroju w momencie jej przyjęcia oraz dawki.
Najczęstszym sposobem aplikacji jest palenie skrętów z suszonych liści, efekt działania utrzymuje się wówczas od kilku do kilkudziesięciu minut. Doustne przyjęcie wywołuje szybszy, ale jednocześnie słabszy efekt psychodeliczny.Alkaloid zawarty w roślinie wywołuje silny efekt halucynogenny, powoduje utratę kontroli nad zachowaniem oraz znaczne trudności w poruszaniu się. Osoba, która przyjęła preparat może całkowicie przestać panować nad swoimi czynami. Taki stan nie trwa długo, jednak ze względu na możliwość wyrządzenia sobie w tym czasie krzywdy może zagrażać zdrowiu lub nawet życiu danej osoby.Ponadto po zapaleniu skręta nawet przez kilka godzin utrzymuje się silny ból głowy, spowodowany wdychaniem wraz z dymem różnych produktów spalania.Do tej pory nie poznano dostatecznie właściwości toksykologicznych szałwii wieszczej. Nie wiadomo, na jakie receptory oddziałuje, a skutki długotrwałego jej przyjmowania nie są znane. Specjaliści nie wyjaśnili dotychczas, czy może poczynić nieodwracalne zmiany w układzie nerwowym. Sprzedaż i dystrybucja tej rośliny objęta jest kontrolą w wielu krajach, np. w USA, Niemczech, Hiszpanii, Danii, Szwecji, we Włoszech czy w Japonii.

  Muchomor czerwony-Amanta Muscaria-Kapelusz grzyba występuje w postaci różnej wielkości kawałków. Na większych można dostrzec białe lub kremowe blaszki z jednej strony, a druga przyjmuje barwę od żółto - pomarańczowej do jaskrawo - czerwonej. Charakterystyczny stan odurzenia osiągany jest przez żucie świeżych lub wysuszonych owocników lub picie wywaru z Amanta muscaria.
Efekty przyjęcia początkowo przypominają stan upojenia alkoholowego, nastrój poprawia się, a dobremu samopoczuciu towarzyszy nadmierna gadatliwość. W kolejnym etapie odurzenia pojawiają się halucynacje wzrokowe i słuchowe. Niektórzy użytkownicy odczuwają też przygnębienie, a czasem pojawia się u nich silne pobudzenie psychomotoryczne, wpadają w napady szału. Pojawiające się wówczas nadmierne rozdrażnienie uwrażliwia wszystkie zmysły, dlatego nawet ciche lub umiarkowane dźwięki czy naturalne oświetlenie stają się trudne do zniesienia. Wypaczony zostaje także zmysł wzroku, przez co małe przedmioty mogą przybierać w umyśle użytkownika ogromne rozmiary. Niekiedy zniesienie reakcji źrenic na światło powoduje tak silne ich rozszerzenie, że może dojść do utraty wzroku poprzez oślepienie.

Objawom tym zwykle towarzyszy szereg innych skutków ubocznych, takich jak:

- nagłe osłabienie
- zmęczenie
- zaburzenie równowagi
- nadmierne pocenie się
- zawroty głowy
- szum w uszach
- zaburzenia żołądkowo - jelitowe, nudności, biegunka, wymioty
- przyśpieszenie tętna
- podwyższenie temperatury ciała nawet do 40 ºC
- suchość w jamie ustnej
- zaczerwienienie skóry
- śpiączka
- zaburzenia oddechu
- obniżenie ciśnienia krwi

Po ustąpieniu tych objawów u użytkowników często występują zaburzenia świadomości i luki w pamięci.

Kratom-Kratom to powszechna nazwa liściastego drzewa Mitragyna Speciosa. Specyfiki zawierające zawarte w nim substancje, czyli mitragynę i jej hydroksylowe pochodne sprzedawane są w sklepach z dopalaczami. Preparat ten występuje w formie wysuszonych, sproszkowanych liści lub brunatnego, sproszkowanego ekstraktu w postaci kapsułek, który ma 30 razy silnie działanie niż susz.Kratom, uważany za łagodniejszą formę opium, wykazuje stymulujące i depresyjne działanie na ośrodkowy układ nerwowy.Żucie niewielkich ilości świeżych lub suszonych liści, bądź też picie wywaru z nich lekko pobudza, natomiast przyjęcie ich w większych dawkach wywołuje euforię, błogostan oraz senność.

Do najczęstszych działań niepożądanych związanych z przyjęciem kratomu zalicza się:

- zaburzenia perystaltyki jelit
- wymioty
- osłabienie potencji seksualnej
- brązowienie skóry
- obniżenie sprawności psychomotorycznej

Przy częstym stosowaniu tego typu preparatów może rozwinąć się uzależnienie podobne do opioidalnego, włącznie z wszystkimi jego konsekwencjami. Ich przedawkowanie jest stosunkowo łatwe.

JWH-018 zastąpiona JWH-073 – JWH-018. Substancja charakteryzująca się dużym powinowactwem do receptorów kanabinoidowych, przez co określana jest jako kanabinopodbna. Występuje jako grudkowata, twarda, lepka substancja podobna do haszyszu. Jej barwa zmienia się od ciemno do jasno brązowej. Najczęściej dodawana jest do mieszanek ziołowych. Efekty działania nie zostały zbadane jeszcze klinicznie. Użytkownicy podają, że działa podobnie jak marihuana. Najprawdopodobniej wywołuje
-wzrost ciśnienia,
- przekrwienie gałek ocznych,
- zaburzenia uwagi,
- zaburzenia koordynacji ruchowej
 - wysuszenie śluzówek. 
-przyspieszone tętna,
 -zawroty głowy,
- apatia,
- dekoncentracja,
 -lęki
-urojenia
. Podobnie jak marihuana, może powodować uzależnienie psychiczne oraz indukcję chorób psychicznych. Brak na razie badań na temat skutków krótkotrwałego i długotrwałego używania, w tym uzależnienia, toksyczności JWH – 018 oraz interakcji z innymi substancjami. Jednakże istnieją doniesienia o hospitalizacji kilku konsumentów w efekcie przedawkowania.

Mieszanki ziołowe-
Występujące pod postacią aromatyzowanego suszu roślinnego lub skrętów mieszanki ziołowe wykazują lekko psychodeliczne działanie, podobne do konopii indyjskich. Ich działanie może być stymulujące, euforyzujące, relaksujące bądź uspokajające, w zależności od indywidualnych cech organizmu użytkownika oraz jego nastroju.Niektóre mieszanki mają w swoim składzie nawet 10 różnych roślin zawierających rozmaite składniki psychaktywne. Paląc taka mieszankę wprowadza się do organizmu kilka różnych substancji oraz dodatkowe produkty spalania. Takie jednoczesne oddziaływanie na organizm wielu substancji o różnym działaniu jest często niebezpieczne i nieprzewidywalne w skutkach.

Działania niepożądane związane ze stosowaniem mieszanek ziołowych TFMPP to:

- bóle głowy
- bóle w okolicach klatki piersiowej
- chwilowe problemy z oddychaniem występujące bezpośrednio po paleniu
- znużenie i brak chęci do działania
- stany lękowe
- problemy z koncentracją

TFMPP-3 - Trifluorometylofenylpiperazyna jest syntetyczną substancją psychoaktywną, wykazującą stymulujące działanie. Występuje w postaci białego proszku, który łączy się z BZP w formie tabletek. Działania niepożądane związane z zażywaniem preparatów zawierających TFMPP to:

- bóle głowy i migreny
- brak apetytu
- bezsenność
- wymioty

Podobnie jak w przypadku BZP, skutki długotrwałego przyjmowania TFMPP nie są do tej pory dokładnie znane, lecz istnieją przesłanki mówiące, że substancja ta może uzależnić. Wiadomo też, że obciąża układ krążenia, powoduje bowiem odwodnienie organizmu i kołatanie serca.

BZP-N - benzylopiperazyna jest syntetycznym symulantem Ośrodkowego Układu Nerwowego. Występuje w postaci białego proszku, najczęściej w formie tabletek w połączeniu z TFMPP. Wykazuje działanie podobne do amfetaminy, ale 10 - krotnie słabsze. Działania niepożądane związane z zażywaniem preparatów zawierających BZP to:

- bóle głowy
- bóle brzucha
- nudności i wymioty
- kołatanie serca
- brak apetytu
- bezsenność
- stany lękowe
- dezorientacja
- zmiany nastroju
- rozdrażnienie
- drgawki

Skutki długotrwałego przyjmowania BZP nie są do tej pory dokładnie znane, prawdopodobnie substancja ta może uzależnić oraz obciąża układ krążenia, powoduje bowiem odwodnienie organizmu i kołatanie serca.

Powój hawajski (Argyreia nervosa). Roślina z rodziny powojowatych pochodząca z południowej Azji. Obecnie występuje na Hawajach, w Afryce i Ameryce Środkowej. Głównymi substancjami czynnymi są pochodne kwasu lizergowego Ergina, zwana często SLA, czyli amid kwasu D-lizergowego. Jest to najważniejszy psychoaktywny składnik surowca. Syntetycznym odpowiednikiem SLA jest LSD (dietyloamid kwasu D-lizergowego). Działanie LSA jest 10-50 razy słabsze niż LSD. LSA występuje w nasionach, które są twarde, brązowe o średnicy ok. 5 mm. Działanie jest nieprzewidywalne i poszczególne osoby mogą w bardzo odmienny sposób reagować na te same dawki powoju, a nawet dwie kolejne dawki przyjęte przez tę samą osobę mogą wywołać diametralnie różne objawy działania. W miarę nasilania się działania psychodelicznego pojawia się nadwrażliwość na światło. Silne halucynacje wzrokowe związane są głównie z odbiorem barw i zaburzeniami w postrzeganiu kontrastu, może też pojawić się doświadczenie osobliwej umiejętności widzenia przez skórę pod strukturę tkanek. Występują też halucynacje słuchowe, bezsenność, silna potrzeba masowania swoich mięśni. Efekty odurzające nasilają się po ok. 2 godzinach od zażycia nasion i trwają od 4 do 14 godzin. Istnieją doniesienia o wystąpieniu ostrych stanów psychotycznych a nawet uporczywych myśli i działań samobójczych. Przedawkowanie powoduje nudności, wymioty, biegunki, skurcze i bóle brzucha oraz trudności z oddychaniem (alkaloidy cyjanogenne). Obecność ergometryny, silnie obkurczającej mięśnie macicy może być zagrożeniem dla ciąży. Częstym, aczkolwiek słabszym, negatywnym objawem działania składników czynnych powoju jest także uczucie swędzenia i mrowienia ciała.

Calea zacatechichi. To gatunek rośliny krzewiastej z rodziny astrowatych występujących w Meksyku i Kostaryce. Określana jest często mianem Dream Herb, liści bogów lub gorzkiej trawy. Nie ma badań wskazujących jednoznacznie, która substancja czynna odpowiedzialna jest za działanie psychoaktywne rośliny. W sprzedaży występuje najczęściej w postaci suszu lub świeżych liści. Na polskim rynku pojawia się w mieszankach ziołowych. Roślina najczęściej jest palona lub przyjmowana w postaci wywaru. Ma działanie zbliżone do marihuany, lekko euforyzujące oraz wpływa na nasilenie aktywności mózgu podczas snu. Może wywoływać różne reakcje alergiczne. Symptomy mogą obejmować ogólne osłabienie fizyczne, zawroty głowy, senność, mdłości, wymioty, wysypkę, puchnięcie, podrażnienie skóry. Ponieważ roślina zaburza świadomość i percepcję niebezpieczne jest prowadzenie pojazdów bądź obsługiwanie maszyn po jej zażyciu. Roślina ta nie jest kontrolowana w Europie.

Lion (Lion's Tail, Lion's Ear, Wild Dagga, /Leonotis Leonurus/). To roślina z rodziny wargowych rosnąca w Afryce Południowej i Wschodniej, gdzie znana jest jako „Dzika Dagga" i używana jako substytut konopii (marihuana). Alkaloidem w tej roślinie jest leonuryna. W sprzedaży występuje w postaci suszu lub ekstraktu z liści bądź kwiatów oraz w postaci świeżej. Jest też jednym ze składników mieszanek ziołowych. Działanie psychoaktywne pojawia się zwłaszcza podczas palenia liści, kwiatów lub ekstraktu. Palone liście dają bardzo ostry dym. Spektrum działania porównywane jest do marihuany. Najczęściej odczuwa się euforię, stymulację oraz efekty empatogenne. Przy większych dawkach występuje senność. Przy częsty używaniu posiada działanie uzależniające podobne do uzależnienia nikotynowego. Zaburza świadomość i percepcję, z tego powodu nie jest wskazane prowadzenie pojazdów ani obsługiwanie maszyn po zażyciu tej rośliny. Po przyjęciu większych dawek mogą pojawić się nudności i wymioty, czasem także napięcie mięśni. Roślina ta nie jest kontrolowana w Europie.

Na ulotce dołączonej do paczuszki oprócz składu używki możemy znaleźć również krótką informację: „To nie jest artykuł służący do konsumpcji przez człowieka. Sugerujemy, aby tego produktu używać wyłącznie do obrzędów religijnych". Podobnych informacji udzielają pracownicy smartshopów.
Informacja ta to wynik odmiennych przepisów prawnych dotyczących sprzedaży dopalaczy w państwach Unii Europejskiej oraz w Polsce.

- W UE dopalacze są w większości przypadków produktami spożywczymi i są sprzedawane jako suplementy diety. W Polsce zgodnie z obowiązującymi ustawami nie ma takiej możliwości, stąd umieszczone na opakowaniach ostrzeżenie - tłumaczy rzecznik prasowy WWIS.

Jeżeli to jest takie dobre to pytam się -dlaczego na opakowaniech jest napisane ,że jest to produkt kolekcjonerski?

Artykuł powstał po wielogodzinnym szperaniu w internecie , rozmowach z toksykologiem i wizycie w smartshopie.

Zdjęcia

  • fot. Archiwum
  • fot. Archiwum
Jaka jestem- każdy widzi.... jestem katoliczką,córką,synową, żoną, matką 2 wspaniałych dzieci i położną pracująca w naszym gorzowskim więcej »
ankabee
Autor:ankabeegg: GG11639385

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
Corve
Corve pon., 2010-09-27 07:20

No nareszcie jakieś kompletne

No nareszcie jakieś kompletne kompendium wiedzy na temat dopalaczy. Lecę do sklepu rozpocząć swoją ,,kolekcję''. Dzięki.

ankabee
ankabee pon., 2010-09-27 09:45

Panie Corve!

@Corve:

Życze Panu udanych transakcji i niezapomnianych wrażeń. Byc może przeżyje Pan wizytę w słoju z ogórkami kiszonymi-ponoc niezły odlot...

anucha
Muminek
Muminek pon., 2010-09-27 07:43

Miałem to samo napisać,

Miałem to samo napisać, niezłe kompendium, już wcześniej mm-ka reklamowała dopalacze.com, ale nie wiadomo było co zamawiać, w smile shopie człowiek mógł się czuć zagubiony :-) Myślałem, że więcej chemii w tym wszystkim, a to dziedzictwo kulturowe chyba całego świata - mam tu na myśli, że każda kultura ma jakieś ogłupiacze umysłów w swoim repertuarze (Polacy upatrzyli sobie głównie alkohol) - tu znalazła się spora tego ilość i to zaczerpniętych z bardzo odległych nam części świata. Bardzo prawdopodobne, że część tych środków była używana gdzieś do obrzędów religijnych, być może jacyś indiańscy wojownicy przy ognisku świętowali w ten sposób - jednak my kultury w ty temacie nie mamy, po środki te sięgają nie dorośli wojownicy a dzieci, a Polak to po flaszce wsiada do auta i jedzie po drugą, a co dopiero po jakimś halucynogennym ziele kolekcjonerskim. Zarówno duzi i mali myślę nie dorośliśmy do takich środków. Pani Ankabee, podsumowania w artykule mi jakiegoś brakuje, bo że się Pani napracowała to widać, ale nie mam pewności w jakim celu.

ankabee
ankabee pon., 2010-09-27 09:44

Panie Muminku!

@Muminek:

Cel był jeden- przeczytać i poznać swojego wroga. Bo by walczyć trzeba wiedzieć z czym. Przypominam tylko,że jazda autem po alkoholu jest zabroniona ale po dopalaczach nie. Tyle na ten temat. Wydaje mi się,że zbyt duzo ludzi ignoruje sprawę dopalaczy. czas pokaże czy robią dobrze czy źle. pozdrawiam.

anucha
haba
haba pon., 2010-09-27 22:33

prowadzenie auta

@ankabee:

prowadzenie auta jest karane, bynajmniej wg prawa! z tego co widzialem, w jutrzejszej lubuskiej ma byc artykul na ten temat ;)

Zojka
Zojka wt., 2010-09-28 10:47
AnnaMaria
AnnaMaria pon., 2010-09-27 09:49

Temat jest bardzo ważny i na

Temat jest bardzo ważny i na czasie ale w końcu można o tym czytać i pisać. Codziennie jest jeden artykuł o tym. Prosiłabym o artykuł z innej beczk ponieważ pani ma rękę do fajnych społecznych tematów :)))))

ankabee
ankabee pon., 2010-09-27 10:06

Pani AnnoMario:)

@AnnaMaria:

Ten temat przygotowywałam od wielu dni-nie zamierzam sie rozpisywac nad legalnością i innymi takimi. Niewielu ludzi jednak wie co i z czego pochodzi. Sama czytałam ze zdziwieniem co to za świństwo jest. tematy społeczne pojawią się w najblizszym czasie:) pozdrawiam:)

anucha
AnnaMaria
AnnaMaria pon., 2010-09-27 10:11

Ja rozumiem sens tego

@ankabee:

Ja rozumiem sens tego artykułu i wszystkich na temat dopalaczy.To nie tak że nie rozumiem. Jednak bardzo odpowiadają mi pani inne społeczne tematy :)))
Pozdrawiam :)))))))))

ankabee
ankabee pon., 2010-09-27 10:13

Pani Aniu:)

@AnnaMaria:

Cieszę sie ,ze pani rozumie, wiedziałam ,ze jest Pani osoba myśląca i bron Boże nie posądziłabym Pani o nie zrozumienie problemu. Napisałam ogólnie. Temat dopalaczy to walka z wiatrakami, niestety .

anucha
AndrzejJ
AndrzejJ pon., 2010-09-27 11:29

Stop dla dopalczy!

Pani AnnaMaria dopalacze są istotnym problemem społecznym.My rodzice mamy obowiązek o tym pisać, rozmawiać, pouczać dzieci i publikowanie na ten temat artykułów ma sens! Mmkę czyta także młodzież i jeśli mały procent zrozumie wagę problemu oraz to, że to świństwo może zniszczyć ich życie to trzeba o tym problemie pisać!

Pozdrawiam

Andrzej
AnnaMaria
AnnaMaria pon., 2010-09-27 12:27

no dobrze. Ma pan rację, że

@AndrzejJ:

no dobrze. Ma pan rację, że to także problem społeczny:))))))

Czed
Czed pon., 2010-09-27 14:36

Instrukcja jak zażywać to

Instrukcja jak zażywać to gówno i jak czuć się na fazie? Watpię żeby kolekcjonerzy - zażywacze wzięli sobie do siebie skutki! Wcześniej redakcja zareklamowała stronke. Myśleć trzeba Ludzie!!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------- "prawie wszystkie mądre tezy mają dla równowagi równie mądre antytezy" BAŚKO! PRZEGRAŁAŚ!
Naczelny_geM
Naczelny_geM pon., 2010-09-27 14:55

Naczelny_geM jest

Naczelny_geM jest zbulwersowany legalnością sprzedaży dopalczy w kraju. która wymyka się z pod kontroli. Naczelny_geM jest za zakazniem i wycofaniem z rynku tego świństwa*To napisałem ja Naczelny_geM

AnnaM
AnnaM pon., 2010-09-27 16:21

Niedawno

byłam światkiem ataku młodego człowieka \ było to o 4 rano / gdy wyszedł z dyskoteki z TAWERNY..Młody człowiek tak darł się na ulicy nielidzkim głosem ,zerwałam się zobaczyć co się dzieje , leżał na chodniku ,myślałam że psa rozrywają patrzę a to człowiek. Przyjechały trzy radiowozy karetka pogotowia nie mogli sobie dać rady z tym młodym człowiekiem. Po pół godziny walki cudemgo skuli i zabrali do radiowozu. Ucierpiał sklep na rogu Zaułka bo wybił jeszcze na dodatek szybę w dzwiach wejściowych. Aniu artykuł na czasie trzeba mówić o tym co jest złe.

Pozdrawiam
Kleofas
Kleofas wt., 2010-09-28 23:40

Jaki z tego wniosek ????

@AnnaM:

Czas zlikwidować Tawernę !!! Gniazdo Szatana !!! Ma Pani praktykę w likwidowaniu legalnej działalności gospodarczej, nie wiem na co Pani czeka.

Kleofas Szarmancki - www.kleofas.com.pl (strona w przygotowaniu). Jedno co mam wspólnego z Gorzowem to wygodne 80 metrowe mieszkanie w nowym budownictwie po przystępnej cenie, w centrum miasta, do sprzedania.