drukuj

Jak Marszałka na cokole stawiano i co z tego wynikło

Gorzowski pomnik Marszałka

...ma pewien feler, ale ponownie odkryje go dopiero wiosna...

Fot. Magmag

Gorzowski pomnik Piłsudskiego jest jedyny w swoim rodzaju, bo trudno jednoznacznie określić, ile końskich nóg znajduje się w powietrzu. Zima litościwie przykryła fuszerkę śniegiem, ale problem się przez to nie rozwiąże.

spodobała się wyszperana ostatnio przez męża informacja o symbolice pomników przedstawiających jeźdźca na koniu. Zgodnie z nią, autorzy konnych posągów, przekazywali nam jednocześnie informację o ostatnich chwilach postaci, która wierzchowca dosiadała.

 

I tak:

- jeżeli koń na cokole miał dwie nogi w powietrzu, oznaczało to, że jeździec zginął w walce,

- jeżeli w powietrzu była tylko jedna końska noga – jeździec (żołnierz) zmarł od ran,

- jeżeli koń stał na cokole twardo i to wszystkimi czterema kopytami – jeździec zmarł z przyczyn naturalnych.

 

Wygląda jednak na to, że współcześnie nikt nie zawraca sobie głowy ani symboliką, ani szczegółami. Naczelnik Piłsudski zmarł wszak nie od ran, tylko „z choroby”, a w Gorzowie jego Kasztanka stoi na…no właśnie na dwóch, czy na trzech nogach?

 

Czy ktoś wie, co oznacza, jeżeli koń ma jedna nogę podpartą…cegłami? 

 

Artykuł ilustruję sesją zdjęciową z dnia 4 listopada 2008, na którą Marszałek był uprzejmy zezwolić przy okazji historycznego momentu ustawiania Jego posągu na gorzowskim cokole. Tytułową fotkę wykonał dzisiaj mój małżonek.

 

Współpraca: mąż, internet

Zdjęcia

  • Gorzowski pomnik Marszałka
  • jak Marszałka na cokole stawiano...
  • Jak Marszałka na cokole stawiano...
  • Jak Marszałka na cokole stawiano...
  • Jak Marszałka na cokole stawiano...
  • Jak Marszałka na cokole stawiano...
  • Jak Marszałka na cokole stawiano...
Programowa optymistka. Genealog amator hołdujący norwidowskiej zasadzie "Żeby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się więcej »
Magmag
Autor:Magmag

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
gonia
gonia ndz., 2010-02-14 21:06

:)

Zwróciliście Państwo uwagę, że również rzeźba Jana Korcza ma pod nogami jakieś płytki i kostki brukowe?

gonia
Roman
Roman ndz., 2010-02-14 22:01

I co???

@gonia:

...stoi na dwóch czy trzech nogach??? A co z tym drugim odslonietym ostatnio "Henslerem"? (czy tez jakąs inna cholerę)... stoi na jednej nodze?

Jamajka
Jamajka pon., 2010-02-15 07:17

;))

@gonia:

Bo to może taka gorzowska tradycja będzie?Gorzowskie pomniki wsparte. Albo wsparcie gorzowskich pomników. Na markę jak znalazł ;)) ----- Jeżeli koń na cokole miał dwie nogi w powietrzu, przy czym jedną podpartą cegłami oznacza, że jeździec zginął w walce... z chorobą. To może najnowsza wersja symboliki pomników...? ;)
----- Tytułowa fotografia zrobiona tak sprytnie, że się tych cegieł dopatrzyć nie można :). Fotki 3,4 i 5 ukazują nam Marszałka nie na Kasztance, a na Pegazie, czy jak tam się zwie ten latający (skrzydlaty) koń ;).

Kika
Kika pon., 2010-02-15 10:00

Zwróciłam . Oprócz tego

@gonia:

Zwróciłam . Oprócz tego wytłoczona nazwisko znajduje się pod śniegiem i trudno odczytać kogo reprezentuje pomnik.

Jack McGreary
Jack McGreary ndz., 2010-02-14 22:22

Nie wiedziałem nic o tej

Nie wiedziałem nic o tej symbolice. Bardzo ciekawe. Czyli autorzy pomnika nie znali tematu???

Nie zgadzam się z matematyką. Uważam, że suma zer daje groźną liczbę.
sylwia197225
sylwia197225 ndz., 2010-02-14 22:56

Ciekawe spostrzezenie

Ciekawe spostrzezenie:))

Yeh lamhe judaai ke
Meg
Meg pon., 2010-02-15 09:22

...nie znałam symboliki,

...nie znałam symboliki....czyli mamy "zmyłkę" , cóż...:(

. ****Powyższa wypowiedź, wyraża jedynie moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może ona służyć przeciwko mnie. Zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów i postawy bez ostrzeżenia i podawania przyczyn:)***
Irena
Irena pon., 2010-02-15 09:37

Czy pozwoli pani abym

Czy pozwoli pani abym sciagnela sobie w folder pt Gorzow zdjecia pomnika?

Irena - pozdrawiam z Londynu wszystkich gorzowiakow!
Magmag
Magmag pon., 2010-02-15 18:59

...ależ oczywiście Pani Ireno

@Irena:

...ależ oczywiście Pani Ireno - proszę ściągać! :)) Mogę też wysłać Pani oryginały (jest ich ciut więcej) jeżeli poda Pani adres mailowy

........................................................................................................................................................................ Dla zdrowia dobrego, trzeba serca wesołego...czego i Wam życzę...Maria Gonta
Jack McGreary
Jack McGreary pon., 2010-02-15 09:44

Symbolika - forum na razie

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20060928054324AA9591s

Nie zgadzam się z matematyką. Uważam, że suma zer daje groźną liczbę.
Wiktor
Wiktor pon., 2010-02-15 09:48

Pani Mario jestem zaskoczony.

Pani Mario jestem zaskoczony. "Wygrzebana" symbolika jest bardzo ciekawa. Pozdrawiam

AnnaM
AnnaM pon., 2010-02-15 11:13

Mario..

Mario nie wiedziałam że tak jest z tymi nogami u koni teraz będę zwracac uwagę. To Twoim zdaniem jaki powinien byc wykonany ten pomnik , Piłsudski sam, czy stojący koło konia?

Pozdrawiam
body
body pon., 2010-02-15 14:10

Piłsudzki na koniu;

@AnnaM:

AnnoM ale koń stojący na czterech nogach. Miłego dnia. B.

nicole
nicole pon., 2010-02-15 11:29

:) ^-^

Ja chyba ślepa jestem bo widzę tylko cztery nogi konia i dwie marszałka ;-0

„Pokój bez książek to jak ciało bez duszy.”
body
body pon., 2010-02-15 14:14

Pozazdrościć wzroku;

@nicole:

ale w tym wypadku chodzi o ilośc nóg unieśionych u konia. Miłego dnia. B.

nicole
nicole pon., 2010-02-15 14:19

:) ^-^

A ja widzę , tylko jedną nogę końską uniesioną, mówię, że chyba jestem ślepa :) .........Za to zauważyłam, że marszałek jakby jest bez spodni, rajstopki ma? Czy zapomnieli mu ubrać? ;-)))

„Pokój bez książek to jak ciało bez duszy.”
body
body pon., 2010-02-15 14:32

Ach ta kobyłka;

@nicole:

prawa tylnia jest uniesiona z tej pozycji nie widać,przysypał to śnieg na dodatek pod tą nogą są wstawione płytki co by pomnik nie spadł.

nicole
nicole pon., 2010-02-15 14:39

:) ^-^

A co z rajstopkami?

„Pokój bez książek to jak ciało bez duszy.”
body
body pon., 2010-02-15 14:44

Ma spodnie ;.

@nicole:

no i kamasze śliczne oficerki. A miłego dnia życzyłem?. B.

nicole
nicole pon., 2010-02-15 14:47

:) ^-^

Nie widzę ani spodni ani oficerek, wygląda jakby był na boso, ale to może zdjęcie nieostre, nie body, nie życzyłeś Miłego Dnia, ale ja życzę ;-)))

„Pokój bez książek to jak ciało bez duszy.”
body
body pon., 2010-02-15 14:56

Łaał no to dałem ciała;

@nicole:

no to z tygodniowym zapasem ;wszystkiego dobrego w całym tygodniu!!!! B.

Szczepies
Szczepies pon., 2010-02-15 16:11

???

z całym szacunkiem, panie marszałku, co pan robisz w niemieckim mieście, był choć raz pan tu za życia?

Magmag
Magmag pon., 2010-02-15 18:56

...kto wie??? A może w drodze

@Szczepies:

...kto wie??? A może w drodze do Magdeburga???

........................................................................................................................................................................ Dla zdrowia dobrego, trzeba serca wesołego...czego i Wam życzę...Maria Gonta
rodorek
rodorek pon., 2010-02-15 20:21

Ej, znowu coś wynalazłaś? Nie

Ej, znowu coś wynalazłaś? Nie znałam symboliki, byłam przekonana, że wszystko zależy jedynie od pomysłu artysty wykonującego rzeźbę - pomnik.

Henryk
Henryk pon., 2010-02-15 20:35

Bardzo ciekawe. Nie

Bardzo ciekawe. Nie wiedziałem.Dziękuję za info.

H.O.
marcelina
marcelina wt., 2010-02-16 09:06

Ciekawe..................

Ciekawe..................

Marcelina