drukuj

Empik w centrum do likwidacji. Dziadkowie się dziwią

Empik w centrum do likwidacji. Dziadkowie się dziwią

Tak wyglądał kiedyś Empik

Fot. Waldemar Kućko/Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie

Kilka dekad temu było to miejsce, w którym spotykała się cała gorzowska śmietanka, teraz jest to jeden ze sklepów sieci Empik. Dlaczego historyczne miejsce w Gorzowie ma być zlikwidowane?

Zdziwienie oraz zdenerwowanie moich dziadków było ogromne. Jak to? Mają likwidować intelektualne centrum Gorzowa?

48 lat temu przy Wełnianym Rynku powstał Klub Międzynarodowej Prasy i Książki (MPiK); oprócz prasy i książek można było tu kupić taśmy z nagraniami oraz usiąść w strefie kawiarnianej i napić się kawy z ekspresu, którą w tamtych czasach było trudno gdziekolwiek znaleźć. Kiedyś, jeżeli ktoś chciał spotkać kogoś znanego z Gorzowa, spacerował do MPiK, bo tam przesiadywała gorzowska śmietanka.

Klamka w zarządzie Empik zapadła - ostatnie zakupy w Empiku w centrum Gorzowa możemy zrobić 18 maja.
Nikt nie wie, co powstanie w miejscu po Empiku. Moja propozycja to stworzenie kawiarni, gdzie każdy będzię mógł poczuć kawałek historii Gorzowa. 

Zdjęcia

  • Empik w centrum do likwidacji. Dziadkowie się dziwią
Jestem uczniem 3 klasy gimnazjum. Dlatego chciałem pisać te artykuły aby ludzie mogli dowiedzieć się jak to jest oczami nastolatka
klawinski.pawel
Autor:klawinski.pawelgg: GG3107581

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
ErykLim
ErykLim czw., 2013-05-16 11:20

"...Zdziwienie oraz

"...Zdziwienie oraz zdenerwowanie moich dziadków było ogromne. Jak to? Mają likwidować intelektualne centrum Gorzowa?..."

Ale Dziadkowie wiedzą że conajmniej od 15 lat był to co najwyzej sklep z usługą foto?

http://www.skyscrapercity.com/tags.php?tag=gorz%F3w
Michasia Kłodkowska
Michasia Kłodkowska czw., 2013-05-16 16:42

kiedyś i dziś

rzeczywiście, przez lata empik się zmienił, ale nie przesadzajmy nie jest to tylko usługa foto :) chyba aktualnie mało jest innych sklepów, które pełnią aż tak istotną funkcję kulturotwórczą. czasy się zmieniają, to i asortyment się zmienia, ale autorów promują cały czas :)

camp21
camp21 czw., 2013-05-16 18:19

<>

Jakiego banku nam brakuje w centrum miasta?
Może nowa apteka?
A może "centralny lumpeks"?
Na co stawiamy ?

gonia
gonia pt., 2013-05-17 12:43

Na bank

@camp21:

stawiam na kolejny bank:)

gonia
QUWERTY
QUWERTY czw., 2013-05-16 23:50

Empik w centrum do likwidacji.

Osobiście dla mnie to smutna wiadomość.
Była to bardzo dobra lokalizacja.
Lepszym pomysłem wg mnie była by modernizcja i rozbudowa obiektu o czytelnię i kawiarnię.

Pozdrawiam.

ola
ola pt., 2013-05-17 00:39

Śmieszy mnie lament nad

Śmieszy mnie lament nad likwidowanym EMPiK-iem - dlaczego? Bo jakiż to intelektualny stolik nr 1? Siadali przy nim: były cenzor Zaborowski, Tajny Współpracownik Służby Bezpieczeństwa Gordon ( figuruje jako zarejestrowany) komunista Morawski. Większość z nich piła na potęgę, przy stoliku wyżalali się, że Komitet Wojewódzki czy Miejski PZPR nie chce ich promować, kupować ich twórczości, marzyli, by ich wiersze, książki, obrazy sprzedawane były w nakładach jak w ZSRR. Uważali się za elitę intelektualną i może byli uważani za taką przez ciężko pracujących w państwowych zakładach pracy - ale patrząc z perspektywy - to oni swoimi opiniami, donosami łamali kręgosłupy i życie innym ludziom. To tak jakbyśmy tęsknili do pustych sklepów, nagich haków (w mięsnym) i wszechobecnych kolejek i zapisów - tylko dlatego, że wtedy byliśmy młodzi. Dajmy sobie spokój w rzekomą legendą stolika nr, 1 i siedzącej przy nim pijanej "Elity".

Michasia Kłodkowska
Michasia Kłodkowska pt., 2013-05-17 12:23

do ola

@ola:

według mnie nie ma sensu mieszać do tego polityki. niezależnie od tego, kto tam siadał, empik był i jest kojarzony z szeroko pojętą kulturą, a do tego wpisał się w historię miasta. nie mówiąc już o wygodzie kupowania gazet, książek, płyt. to dlatego jest go żal.

MaŁa
MaŁa pt., 2013-05-17 11:11

żal Empiku

Jestem maniaczką czytania i zamknięcie Empiku to dla mnie duża strata. Tam kupowałam specjalistyczne czasopisma, książki i przewodniki, mapy. Nie ma gdzie indziej tak szerokiej oferty dla takich jak ja. To nie tylko usługa foto, jak napisał ErykLim, chociaż po wakacjach i z tej usługi również korzystałam.
Za czasów komuny czasem odwiedzałam ze znajomymi czytelnię (a komunistką nigdy nie byłam, bliżej mi było do buntowniczki), nie przeszkadzało mi kto tam przychodził. Miejsce było otwarte dla wszystkich. Dziś to inne miejsce i takiego jakim jest teraz, będzie mi brakować. Coraz bardziej Gorzów staje się intelektualną pustynią. 

gonia
gonia pt., 2013-05-17 12:59

Coś się kończy, coś zaczyna...

Empiku nie stać pewnie na dwa sklepy położone blisko siebie, z których jeden znajduje się w klimatyzowanym centrum handlowym, a w drugim trudno było wytrzymać kilka chwil latem, czy przy słonecznej pogodzie.

gonia
Delphinenhaus
Delphinenhaus pt., 2013-05-17 20:08

A mnie śmieszy opinia paniusi

A mnie śmieszy opinia paniusi opierającej swą wiedzę o minionym świecie na aktach bezpieki. Życzę szczerze, żeby ktoś mądry odebrał wam wreszcie te ipn-owskie zapałki, zanim coś naprawdę podpalicie. Szkoda, że dr Sadowski, Świerczyński, Rzeszewski, (czy nawet spośród żyjących dr Kunicki) nie złoją dupska takim gówniarskim opiniom. Ale jestem pewien, że wkład "stolika nr 1", czy innych kręgów i kółek tamtej epoki doczeka się docenienia. Ja żałuję MPiK jako wielce ważnego miejsca budowania powojennego Gorzowa, aktualne zniknięcie księgarni Empik to w sumie łabędzi śpiew, ale jednak szkoda.

Corve
Corve ndz., 2013-05-19 00:09

Ty mądry,  zabierz zapałki

@Delphinenhaus:

Ty mądry,  zabierz zapałki Żydom co to ścigają dziewiędziesięciokilkuletnich  staruszków i stawiają przed sądem za minione dawno czasy nie mając nawet namiastki dowodów jakie leżą  w archiwach IPN na naszych lokalnych kapusiów. 

A empik? Zamknąć w  cholerę, bo kultury tam tyle co w Tesco czy innej Bedronce. Ot, supermarket z ksiągarnią mający tyle  wspólnego co McDonalds z restauracją. 
A dawniej? Dobrze pamiętam czasy onego stolika nr 1, a może  raczej  koniec tych czasów. Jakoś mi nie tęskno do tej topornej kultury, wytłuszczonych gazet na kiju i lury w szklance nazywanej wówczas kawą.  

danny_boy
danny_boy ndz., 2013-05-19 11:36

No to zamknięty w cholerę

@Corve:

I co, cieszysz się? Coraz fajniejsze śródmieście mamy, co nie?

camp21
camp21 ndz., 2013-05-19 11:59

<>

Jakie śródmieście?
To prawie już Wall Street.

ErykLim
ErykLim pon., 2013-05-20 16:47

Ale tak konkretnie?

To co należałoby zrobić?
- dopłacać firmie do czynszu żeby się nie likwidowała sklepu?
- odkupić lokal i tworzyć jakąś miejską instytucję tylko po to żeby kultywowała "tradycję miejsca"

Mnie tez nie cieszy opuszczanie centrum przez kolejne ważne instytucje i firmy - po wyprowadzce Urzedu zostanie już chyba tylko Katedra.

http://www.skyscrapercity.com/tags.php?tag=gorz%F3w
open
open wt., 2013-05-21 18:23

Teraz się zastanawiacie . Były wybory ? Były!

  Katedra  MUS ,a  nad 'schodami do nikąd' olbrzymi pomnik 'Króla Polski 'bo podobno on za wszystkie  nieszczęścia odpowiada.

Konrad
Konrad sob., 2013-06-01 00:20

Wiesz co "Olu"? Na

Wiesz co "Olu"? Na radiogorzow.fm opublikowałaś/eś ten sam tekst tyle, że z podpisem "eddy". Czy nie śmieszy cię przypadkiem to, jak bardzo żałosną jesteś osobą, skoro wstydzisz się choćby określić własną płeć? A może jesteś tzw. trollem, który pisze "podniecajki" na zamówienie?

camp21
camp21 sob., 2013-06-01 06:07

<>

Trafiony/trafiona zatopiony ?
To jeszcze ktoś się bawi w podwójne osobowości?